Co można jeść podczas diety lekkostrawnej?

Co można jeść podczas diety lekkostrawnej?

Istnieją różne rozwiązania dietetyczne, które mogą być zalecane ze względów zdrowotnych przez lekarzy, ale mogą być też po prostu pomysłem na zamianę swojego modelu żywienia. Cele takich zmian bywają różne, ale kluczowe z nich to zwykle utrata wagi, a także poprawa samopoczucia. Generalnie każdy organizm jest inny. Te same produkty mogą u jednych osób wywołać dyskomfort trawienny, a nawet jakieś konkretne dolegliwości. U innych natomiast żaden tego typu negatywny efekt nie będzie występował. Oznacza to, że każdy powinien dobierać dietę w zależności od preferencji oraz reakcji własnego organizmu. Jeśli czujemy, że po zjedzeniu czegoś źle się czujemy, warto zrezygnować z tego produktu. Oczywiście istnieją pewne gotowe założenia i wytyczne, jakie każdy z nas może włączyć do swojej żywieniowej codzienności. Istnieją liczne schematy diet, jednak w tym momencie chcemy się skoncentrować przede wszystkim na tych dietach, które są w stanie odciążyć układ pokarmowy i co za tym idzie sprawić, by wszelkie procesy trawienne w żołądku i jelitach przebiegały sprawniej i bez przykrych dolegliwości. Okazuje się, że tego rodzaju dietę może wdrożyć każdy i to bez ponoszenia specjalnych wydatków czy komplikowania sobie „kuchennego” codziennego życia. Składa się ona bowiem ze standardowych, ogólnodostępnych produktów, które w większości przypadków i tak znajdują się w naszych kuchennych szafkach bądź lodówkach. Konieczne będzie tylko trzymanie się pewnych rygorów – na szczęście stosunkowo łagodnych.

Produkty, które sprawią, że będzie nam lżej

Określenie diety lekkostrawnej jest potoczne, ale w pełni oddaje istotę sprawy. Tak naprawdę w języku dietetyków i specjalistów używa się sformułowania dieta łatwostrawna, co oznacza dokładnie to samo. Chodzi o uwzględnienie w jadłospisie takich rzeczy, które będą bez żadnych komplikacji trawione i co za tym idzie żołądek, jelita czy wątroba nie będą musiały się jako wyjątkowo wysilać, by takie posiłki prawidłowo strawić. Co istotne, dieta lekkostrawna zawiera też wskazania co do wykluczeń – produktów, których nie należy spożywać, aby założenia tego modelu odżywiania spełnić. Interesujące jest to, że na liście rzeczy zalecanych i odradzanych są często te same składniki. Różnią się one jednak w obu przypadkach sposobem przyrządzania, co ma zasadniczy wpływ na to, jak układ trawienny sobie z nimi radzi. Mając odpowiednią wiedzę, można efektywnie rozplanować sobie tygodniowe jadłospisy, które nie będą stanowić dla nas obciążenia. Grunt, aby ich przestrzegać, o czym będzie jeszcze mowa nieco później.

Jedzenie, które sprawdzi się najlepiej w ramach diety lekkostrawnej

Pieczywo w czasie takiej diety jest jak najbardziej dopuszczalne, ale tu być może zaskoczenie dla niektórych – powinno to być pieczywo białe, a więc uchodzące za mniej wartościowe. Odradzane są natomiast produkty pełnoziarniste, ponieważ wymagają one od układu pokarmowego większego wysiłku. Można też śmiało spożywać ryż, drobny makaron czy drobne kasze, takie jak kuskus. Polecane są sfermentowane produkty mlecze, takie jak jogurty czy kefiry, a poza nimi również mleko słodkie.

Dobrym wyborem okazują się jaja, ale nie w każdej postaci. Preferowane są te na miękko, jajecznica, jak też omlety na parze. Jajka sadzone czy omlety smażone na tłuszczu są odradzane, podobnie jak jaja na twardo. Dobrą opcją jest chude mięso, na czele z drobiem, a także ryby z niższą zawartością tłuszczu. Akceptowalna jest chuda wołowina. Odradza się wieprzowinę, łososia czy tłustą dziczyznę. Spokojnie można zjadać większość owoców, ale pod warunkiem, że będą one dojrzałe. Pić trzeba przede wszystkim wodę, rozcieńczone soki, a także kompoty. Złym pomysłem są słodkie napoje gazowane, a także produkty zawierające alkohol. Jeśli ktoś przywykł na przykład co dziennego wieczornego piwa, powinien zdecydowanie zweryfikować swoje przyzwyczajenia. Pewnym sposobem będzie wypijanie w to miejsce na przykład rozpuszczalnych musujących witamin. To zdecydowanie zdrowsze, a zaspokoi przyzwyczajenie organizmu do wypijania gazowanego płynu.

Warto mieć swój jadłospis i podchodzić do niego konsekwentnie

Wszelkie dietetyczne postanowienia mają sens jedynie wówczas, gdy jesteśmy zdyscyplinowani. Gdy na jakąś dietę się zdecydujemy, konieczne jest przestrzeganie jej zasad. Można sobie na tym odcinku znacząco pomóc. W tym celu warto przygotować sobie menu na każdy dzień tygodnia. Każdy może zrobić to samodzielnie w oparciu o dostępne porady. Nie brakuje też gotowych jadłospisów, które wystarczy tylko skopiować z internetu i zwyczajnie włączyć do swojej żywieniowej codzienności. Osoby znajdujące się pod opieką dietetyka otrzymają menu od niego. Często towarzyszą mu też dodatkowe porady, na których bazując można uczynić nowy model żywienia łatwiejszym do zniesienia. W przypadku diety lekkostrawnej zakres dopuszczalnych produktów jest na tyle szeroki, że większość powinna raczej bez większych problemów wdrożyć się w nowe realia. Kluczowa kwestia to zachować dyscyplinę i nie podjadać między posiłkami. Tych powinno być od 4-5 w ciągu dnia, a porcje nie powinny być zbyt duże. Istotne jest też, aby dziennie wypijać około półtora lita niegazowanej wody.