Leczenie potliwości - metody i efekty

Leczenie potliwości - metody i efekty

Są osoby, które zmagają się z różnych przyczyn z nadmierną potliwością. To bardzo kłopotliwa przypadłość, która może w dłuższej perspektywie znacząco obniżyć jakość życia, dlatego właśnie zaleca się, aby do tematu podejść z powagą i nie lekceważyć go. Pocenie się jest naturalnym zjawiskiem – organizm w ten sposób schładza się, a jednocześnie usuwa z organizmu niektóre toksyny. Sam fakt, że człowiek się poci jest normalny i w pewnych sytuacjach nawet intensywniejsza potliwość nie jest niczym nadzwyczajnym. Silny upał czy intensywny wysiłek fizyczny to typowe okoliczności, w których pocimy się bardziej. Niepokojące może być nadmierne pocenie się przy małym wysiłku, a czasami ma ono miejsce bez żadnego obciążenia siłowego. To mogą być oznaki problemu z potem. Jeśli ktoś zaczyna odczuwać z powodu swojego pocenia się dyskomfort w różnych sytuacjach i ma podejrzenie, że nie wszystko w tym procesie wygląda tak, jak powinno, warto rozważyć kontakt ze specjalistą. Leczenie potliwości to rozwiązanie problemu, ale musi się ono odbywać w rozsądny sposób. Czasami pewien efekt może przynieść nawet zmiana diety i wprowadzenie do codziennych nawyków określonych suplementów. Tyczy się to jednak łagodnych i raczej jednostkowych przypadków, ponieważ przyczyny nadmiernej potliwości bywają głębsze. W takich sytuacjach znacznie lepszym posunięciem będzie skorzystanie z fachowej terapii pod okiem specjalisty.

Pewnym rozwiązaniem bywają też specjalistyczne zabiegi wymierzone w źródła potliwości.

Rożne metody walki z nadmiernym poceniem i szansa na trwałe efekty leczenia

Odpowiednio dobrane tabletki na potliwość bywają pomocne, jednakże w ramach terapii raczej nie zaleca się powszechnie dostępnych suplementów, a odpowiednio dobrane mieszanki składników, które mogą wywołać ogólnoustrojowy efekt. Bywa jednak, że zdaniem fachowców lepsze będzie działanie miejscowe i zastosowanie pewnych rozwiązań tam, gdzie aktywność gruczołów potowych jest największa. Zwykle numerem jeden na liście miejsc problematycznych z punktu widzenia potu są pachy – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn potliwość w tych obszarach może wywołać poważny dyskomfort. Nawet systematyczna depilacja nie da pożądanej poprawy, dlatego godne rozważenia są alternatywne metody – w przypadku pach sprawdza się na przykład metoda radiofrekwencyjna polegająca na miejscowym podgrzaniu skóry „od wewnątrz”. Działanie takie poprzedza prosty i skuteczny test Minora pozwalający określić skupiska gruczołów potowych na ciele. Bazuje on na jodynie oraz skrobi ziemniaczanej – jest całkowicie bezpieczny i uznawany przez specjalistów za optymalny. Innym sposobem na powstrzymanie potu jest wykonanie zabiegów opartych o laseroterapię. Doskonale w tym kontekście sprawdza się laser diodowy 1470 nm, który zastosowany miejscowo pozwala wyeliminować problem potliwości na wiele lat, a czasami nawet w sposób trwały. Plusem zabiegu w tej technologii jest brak bolesności, niska inwazyjność i oczywiście bardzo dobra skuteczność. Użycie lasera o takich parametrach jest znacznie mniej dotkliwe dla organizmu aniżeli inne warianty laserów spotykane na rynku. Popularność w leczeniu potliwości zyskuje także toksyna botulinowa, która wstrzykiwana jest w problematyczne miejsca i może prowadzić do ograniczenia produkcji potu nawet na 6 miesięcy.

Po kilkukrotnym powtórzeniu takiego zabiegu w wielu przypadkach notuje się trwałą poprawę bez konieczności kolejnych iniekcji.